18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
17 Mart 2017, Cuma

Dünya tarihine yön veren bir kahramanlık destanının 102’nci yıldönümünü kutluyoruz. Bizlere bugünleri, özgürlüğü, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni hediye eden şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyoruz.

Çanakkale Savaşları, birinci dünya savaşının akışını değiştiren destansı bir mücadele olmanın ötesinde Kurtuluş Savaşı’na ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşıdır. Çanakkale, bundan 102 yıl önce vatanın ve milletin yüce varlığına el uzatmaya yeltenenlere verilen cevaptır ve dünya durdukça hatırlanacaktır.

İşte bu destansı mücadelenin bir örneğini Türk milleti olarak 15 Temmuz’da yaşadık. Çanakkale ruhunu, bir asır sonra bir kez daha hissettik. Başarısız hain darbe girişimini gerçekleştirenlere büyük Türk milleti olarak tokat gibi bir cevap verdik. ‘Bir olma diri olma’ anlayışını o hainlere gösterdik. Türk milleti hainlerin hesaplarını bozdu. Bir kez daha gördük ki Çanakkale ruhuyla bu millet hiçbir tehdide pabuç bırakmaz, bırakmayacak…

Bugün de ülkemizin güçlenmesini istemeyen dış mihraklar, bizi bölmeye, farklı yöntemlerle zayıf düşürmeye çalışıyor. Çirkin senaryolarını ortaya koyuyorlar. Görüyoruz ki Çanakkale mücadelemiz bitmedi, bugün de devam ediyor. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece başaramayacaklar. Bu millet nice destanlar yazmaya devam edecek.

 Yılmayacağız, durmayacağız…

Dünya döndükçe hatırlanacak Çanakkale destanından, 15 Temmuz’dan bizlerin de çıkarması gereken dersler var. Türk milletti 15 Temmuz’da yıllar önce atalarımızın Çanakkale’ de yaptığı gibi bağımsızlık için ölümü seve seve göze aldı. İşte bu yüzden, bugün, attığımız her adımda, yaptığımız her işte, her şeyimizi borçlu olduğumuz atalarımızı, 15 Temmuz şehitlerimizi düşünerek hareket etmemiz gerekiyor.

Antalya olarak, bizler Çanakkale'de ve yurdun her yerinde toprağa düşmüş şehitlerimizin anısına her zaman onurla sahip çıkıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 2008 yılında Çanakkale’de Dev Türk Bayrağı dikerek törenle göndere çektik. Kurtuluş Savaşı’nda Kaş ilçemizde işgalci uçak gemisini batırarak tarihe geçen kahraman Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker anıtı 2007 yılında yine bizim tarafımızdan yapıldı.

Bugün yaşadığımız bağımsız Türkiye’yi, 253 bin kahraman Mehmetçiğin inancı ve cesaretine borçluyuz. Yazılan büyük destan, ne zaman dara düşsek tek yürek olup birleştiğimizde başarabileceklerimizin kanıtı olarak bizlere gurur ve umut veriyor. Türk milleti, büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Çanakkale şehitlerinin hatırasına sahip çıkacak ve dünya durdukça bu hatırayı yaşatacaktır. Bu vesileyle şükran ve minnet duygularımla kanlarıyla bu toprakları sulayan ve bizlere vatan yapan, bağımsızlık için ölüme koşan aziz şehitlerimizin hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Ruhları Şad Olsun…                                       

Menderes TÜREL

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı