10 Yıllık köprü hasretini Türel bitirdi
20 Mart 2017, Pazartesi

Perizat Nine ve ailesinin köprü ve yol sevinci

Alanya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan ve Dim Barajı’nın iki yakasını bir araya getiren Ak Köprü, en çok 74 yaşındaki Perizat Avcı ile 78 yaşındaki eşi Tahsin Avcı’yı sevindirdi. Başkan Menderes Türel, yaşlı çifti evinde ziyaret ederek, sevinçlerine ortak oldu.

Alanya Dim Barajı, 2007 yılında yapımı tamamlandığında çevresinde 12 mahalle bulunan Dim Vadisi’ni adeta ikiye böldü. Vadinin iki yakasında bulunan bu mahallelere ulaşım sağlayan taştan yapılmış tek kemerli köprü baraj gölünün altında kaldı. Bir mahalleden karşıdaki bir mahalleye gitmek için baraj gölünün etrafını dolaşmak gerekiyordu. Bu da yaklaşık 50-60 kilometre yol kat etmek anlamına geliyordu. Baraj gölünün uç noktasındaki Gümüşkavak mahallesinde yaşayan Avcı ailesi bu durumdan en çok mağdur olan aileydi. 74 yaşındaki Perizat ve 78 yaşındaki Tahsin Avcı çifti de diğer mahallelerdeki vatandaşlar gibi hastalıkta, sağlıkta ulaşım sıkıntısı en çok yaşayanlar arasındaydı. Bayram ve düğün gibi özel günlerde karşı mahallelerde bulunan akrabalar, birbirlerini ziyaret edemiyordu. Bölge halkının talebi üzerine 10 yıllık bu soruna neşteri vuran Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Köprü’nün 2015 yılında gerçekleşen temel atma töreninde durumlarından haberdar olduğu Perizat ve Tahsin Avcı çiftine, selam göndererek, köprüyü hizmete açtıktan sonra evlerinde ziyaret etme sözü verdi. 
TÜREL SÖZÜNÜ YERİNE GETİRDİ
Ak Köprü’nün geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı coşkulu bir törenle hizmete girmesi en çok Perizat ve Tahsin Avcı çiftini sevindirdi. Başkan Menderes Türel de verdiği sözü yerine getirdi ve köprüyü açar açmaz yaşlı çiftin Gümüşkavak mahallesindeki evine konuk oldu. Tahsin dede ve Perizat nine çocukları, torunları ve gelinleriyle Başkan Türel’i ağırladı. Gümüşkavak Mahalle Muhtarı Yücel Sezel Türel’e ziyarette eşlik etti. Perizat ninenin çayını içen Türel, bir süre yaşlı çift ve aile fertleriyle sohbet etti. 
DUALARIMIZ TÜREL İÇİN
Perizat Nine, “Yol ve köprü su altında kaldıktan sonra bir yere çıkamaz olduk. Hastalanınca doktora gitmek, bayramda komşu ziyaret etmek ya da bir ihtiyaç için şehre inmek o kadar zor oluyordu ki. Sonunda dualarımız kabul oldu. Allah Menderes Türel evladımdan razı olsun. Bizi bu sıkıntıdan kurtardı” dedi. 
Tahsin Dede, “ Yıllarca üzerinden geçtiğimiz köprü ve yol su altında kalınca, bir yere gidemez olduk. Birçok kez köprü yapılacak dendi ancak yapılmadı. Türel söz verdi ve yaptı. Bizleri çok mutlu etti. Allah ondan razı olsun” diye konuştu.

Mutlulukları gözlerinden okunan Avcı Ailesi sohbetin sonunda Başkan Türel’le hatıra fotoğrafı çektirdi.