AÇIKLAMA
29 Eylül 2017, Cuma

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin 29 Eylül 2017 tarihli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak kamuoyunu aydınlatma zarureti doğmuştur. 

Cumhuriyet Bayramı bütün milletimizin bayramıdır, hiç bir kesime, hiç bir siyasi partiye mal edilemez ve siyasi ayrışma vasıtası haline getirilemez. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı Cumhuriyet Meydanı’nda 100 bin kişinin katıldığı konserle kutlarken,  Cumhuriyet Bayramı’nı da yine Cumhuriyet Meydanı’nda en görkemli şekilde kutlayacağımızı ilan etmiştim. Cumhuriyet Meydanı’nı adına yakışır bir büyüklüğe ve güzelliğe kavuşturan Belediye Başkanı olarak Cumhuriyet Bayramı’nın ve Cumhuriyet Meydanı’nın Antalyalıları ayrıştırıcı değil, birleştirici olmasını savunmamdan ve bayramın en görkemli biçimde kutlanması konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin ortaya koyduğu gayretten kimse gocunmamalı, iyi niyetimizi suistimal etmemelidir. 

29 Ekim'de Tophane Parkı’nın resmi açılışını yaparak Cumhuriyet Bayramımızı tüm Antalyalılarla birlikte kutlayacağız. Cumhuriyet Meydanı milletin meydanıdır, Antalya halkının meydanıdır. Bütün siyasi partiler ve belediyeler olarak Cumhuriyet Bayramımızı milletin meydanında birlikte kutlamalıyız. Kutlama programını bütün belediyelerimizle birlikte yaparız ve bütün Antalya dört bir koldan gelerek tek vücut halinde büyük milli bayramını kutlar. Atatürk ve Cumhuriyet üzerinden milletimizin bölünmesine asla razı gelmeyeceğimizi sürekli olarak dile getiren bir kişiyim ve bu tartışmaları Cumhuriyet Bayramı’na gölge düşürecek tartışmalar olarak görüyorum. 

Antalya’daki bütün belediye başkanlarımızı parti farkı gözetmeksizin 29 Ekim’de Cumhuriyet Meydanı’nda buluşmaya davet ediyorum. Nitekim Başkan Uysal'a da bu bayramı birlikte kutlamak teklifimizi doğrudan ilettim.
 
Cumhuriyetimize ve Cumhuriyet Bayramımıza hep birlikte sahip çıkmalıyız. Büyükşehir Belediyesi olarak bunun gereğini yapıyoruz ve bütün Antalyalıları Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhuriyet Meydanı’na Milletin Meydanına davet ediyoruz.
 
Kamuoyuna saygılarımla…
 
Menderes TÜREL
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı