İtfaiye ve Güvenlik Hizmetleri

Antalya Büyükşehir Belediyesi İl Afet Müdahale Planında Görev Alıyor!
İl Afet Müdahale Planı çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi birimleri İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilmektedir. Bu plan dahilinde afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak Hizmet Grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlukları tanımlayarak, Antalya ilinde meydana gelebilecek bir afet ile ilgili afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasını yapmaktadır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Personeline Afet ve Acil Durum Bilinci Eğitimleri Devam Ediyor!
İtfaiye Dairesi Başkanlığı Afet Koordinasyon Şube Müdürlüğü tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına yönelik düzenlenen hizmet içi eğitimde afetlerden önce yapılması gerekenler, aile afet planları, afet bilinci kültürü, yapısal olmayan risklerin azaltılması, afet anında uygulama, afet sonrası davranış ve ilk 72 saatin önemi konulu “Afet ve Acil Durum Bilinci Eğitimi” verilmiştir.

Antalya İlinde 7’den 77’ye Yangın Güvenliği Eğitimi veriyoruz!
İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim ve Önleme Şube Müdürlüğü Eğitim, Halkla İlişkiler birimi tarafından 2014 yılı içerisinde 17058 vatandaş, öğrenci, kamu kurumu çalışanı olmak üzere toplam 25797 kişiye Yangın Güvenliği Eğitimi verilmiştir.

Araç-Gereç-Ekipman ve İtfaiye İstasyon Binaları Revize Ediliyor.
6360 Sayılı Kanun hükümleri gereği hizmet sınırları genişleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak, vatandaşların can ve mal güvenliği açısından daha hızlı müdahale yapılabilmesi doğrultusunda araç, gereç ve ekipmanları yenileme ile birlikte itfaiye istasyon binalarını da revize ederek günümüz standartlarına çıkarma çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmektedir.

Arama Kurtarma Köpek Timi Göreve Hazır!
Olası bir acil durum veya afet anında görev alacak Antalya’nın Gönüllü Köpekli Arama-Kurtarma timi eğitmen ve köpekleriyle beraber Antalya İlinin farklı bölgelerinde kampa alınarak, koku alma, iz sürme ve alan arama gibi konularda eğitimler aldırılmış olup; 2014 yılında eğitimi başarı ile tamamlayanlara sertifikaları verilerek, göreve hazır hale getirilmiştir.

Doğalgaz Hakkında İtfaiye Personeli Bilgileniyor!
Şehrimizde kullanımı ve alt yapı çalışmaları hızla devam eden doğalgaz ile ilgili olarak, oluşabilecek patlama ve yangınlara karşı İtfaiye Dairesi Başkanlığı personeline ilgili firmalar tarafından gerekli eğitimler aldırılarak, müdahale kapasitemizi daha hazır hale getiriyoruz.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı Hizmet İçi Eğitimleri Devam Ediyor!
Antalya halkının can ve mal güvenliğini en üst seviyede sağlamak için İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürlüğüne bağlı personellerin 52 haftalık, Eğitim ve Önleme Şube Müdürlüğü personellerinin de Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işyerlerinin yangın güvenliği önlemleri bakımından denetimlerinde bütün ilçelerde standart uygulamalar yapılması için hizmet içi eğitimleri devam etmektedir.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı Personeli Mesleki Yeterlilik Belgelerini Tamamlıyor!
6331 sayılı yasa gereği alınması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi (ASMEK) – İtfaiye Dairesi Başkanlığı işbirliği ile İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanında verilen eğitimler sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Mesleki Yeterlilik Belgeleri katılımcılara verilmiştir.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı Yangın Güvenlik Önlemlerine Dair Denetimlerini Sürdürüyor!
6360 Sayılı Kanun hükümleri ile İtfaiye Dairesi Başkanlığımız görev ve sorumluluk alanına giren bütün ilçelerde yüksek tehlikeli iş yerleri sınıfında olan akaryakıt ve oto gaz ikmal istasyonlarında halkımızın can ve mal güvenliği için planlı denetimlere başlanmış olup, bu doğrultuda 225 adet iş yeri denetlenmiştir. Ayrıca 2014 yılında iş yeri açılış safhasında İtfaiye Dairesi Başkanlığına müracaat eden toplam 2840 adet işyeri yangın güvenlik önlemleri yönünden denetlenmiştir.

İtfaiye ve Ambulans Hizmetleri Çalışanlarına Yönelik Özellikli Kurtarma Teknikleri
İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Slovenya Kranj, Çek Cumhuriyeti Ostrava ve Antalya İtfaiye Teşkilatlarının ortaklığında